Ceļu satiksmes apdrošināšanas nodoklis (trafikkforsikringsavgift)

Visiem, kuru īpašumā ir Norvēģijā reģistrēts transporta līdzeklis ar pilnu masu līdz 7500 kg, jāmaksā ceļu satiksmes apdrošināšanas nodoklis (trafikkforsikringsavgift).

Šis ir jauns nodoklis, kas tika ieviests no 2018.gada 1.janvāra un aizstāj iepriekšējo maksājumu – gada nodevu (årsavgift).

Trafikkforsikringsavgift ir līdzīgs maksājums kā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis Latvijā, sarunvalodā – ceļu satiksmes nodoklis.

Nodevas likmes 2018.gadā:

Trafikkforsikringsavgift tiek aprēķināts par tām dienām, par kurām transporta līdzeklis ir apdrošināts.

Diennakts likmes ir sekojošas:

Transporta līdzekļa veids Diennakts likme līdz 1.3.2018 Diennaksts likme no 1.3.2018
Mašīnas un autobusi ar dīzeļmotoriem, bez rūpnīcā montēta katalizatora 9,01 kr 9,15
Mašīnas un autobusi ar benzīna vai dīzeļmotoriem, ar rūpnīcā montēta katalizatora 7,73 kr 7,85
Motocikli 5,37 kr 5,46
Veterānbīļi, mopēdi, traktori, taksometri, sniega motocikli, u.c. 1,25 kr 1,27
Elektrotransporta līdzekļi un transporta līdzekļi, kas tiek lietoti Svalbard 0,00 kr 0,00

2017.gads bija pēdējais gads, kad gada nodeva bija piesaistīta attiecīgajam transporta līdzeklim.
Jaunais ceļu satiksmes apdrošināšanas nodoklis (trafikkforsikringsavgift) no 2018.gada tiks iekasēts kopā ar transporta līdzekļa apdrošināšanu. Tas nozīmē, ka jauno nodevu pieprasīs apdrošināšanas kompānijas, kas to attiecīgi pārskaitīs valst kasei. Proti, apdrošināšanas kompānijas atsūtīs rēķinu, kurā būs maksājums gan par transporta līdzekļa apdrošināšanu, gan par trafikkforsikringsavgift.
Tātad, ja personai pieder Norvēģijā reģistrēts transporta līdzeklis un tas noteiktā kārtībā ir apdrošināts, tad trafikkforsikringsavgift rēķinam tiks pievienots automātiski un pašam nekādas citas papildu darbības attiecībā uz jauno nodevu nav jāveic.

Trafikkforsikringsavgift gadā maksājamā summa tiks sadalīta tik maksājumos, cik maksājumos ir sadalīta transporta līdzekļa apdrošināšanas summa gadā. Piemēram, ja ir vienošanās ar apdrošināšanas kompāniju, ka transporta līdzekļa apdrošināšanas summa gadā tiek sadalīts trīs maksājumos, tad automātiski trīs maksājumos tiks sadalīts arī trafikkforsikringsavgift gadā maksājamā summa.

Nodeva tiek iekasēta tikai par to periodu, par kuru transporta līdzeklis ir apdrošināts un piedalās ceļu satiksmē. Ja kādu iemeslu dēļ transporta līdzeklis noteiktu periodu netiks lietots, tad transporta reģistrācijas numura zīmes jānodod Statens vegvesen un par attiecīgo periodu ne transporta līdzekļa apdrošināšana, ne trafikkforsikringsavgift nav jāmaksā.

Ja attiecīgais transporta līdzeklis tiek pārdots, tad trafikkforsikringsavgift par attiecīgo transporta līdzekli nav jāmaksā, ja tiek uzteikta attiecīgā transporta līdzekļa apdrošināšana. Proti, parasti pārdodot transporta līdzekli, uzsaka tā apdrošināšanu, līdz ar to nav jāmaksā trafikkforsikringsavgift par attiecīgo transporta līdzekli. Līdzīgi ir, ja transporta līdzeklis tiek nodots lūžņos.

Ja netiek veikta samaksa par transporta līdzekļa apdrošināšanu, līdz ar to arī par trafikkforsikringsavgift, apdrošināšanas kompānija var uzteikt transporta līdzekļa apdrošināšanu un transporta līdzekļa īpašnieks par to saņems paziņojumu. Lietot neapdrošinātu transporta līdzekli ir nelikumīgi un var tikt piemērots sods. Ja attiecīgie kontroles dienesti secina, ka ceļu satiksmē piedalās neapdrošināts transporta līdzeklis, tad tam tiek noņemtas transporta reģistrācijas numura zīmes.

Lai atgūtu transporta līdzekļa reģistrācijas numura zīmi, jāsamaksā nodeva – NOK 1460. Vairāk informācijas par dažādām nodevām šeit,

Vairāk informācijas:

  • Skatteetaten – vispārīga informācija un informācija par diennakts likmēm,
  • Trafikkforsikringsforeningens,
  • Kā arī pie attiecīgās apdrošināšanas kompānijas.

Hvem skal jeg kontakte om jeg har spørsmål om den nye trafikkforsikringsavgiften?
Nærmere informasjon om trafikkforsikringsavgiften får du fra og ved henvendelse til ditt forsikringsselskap. I tillegg til informasjonen du får fra forsikringsselskapet, får du informasjon om den nye avgiften på Trafikkforsikringsforeningens nettsider.

Der kan du også logge deg inn på Min side og få forsikringsinformasjon om dine kjøretøy. Det er også informasjon om den nye avgiften på Skatteetatens nettsider.

Vairāk – http://www.skatteetaten.no/no/Person/bil-og-andre-kjoretoy/arsavgift/

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: